Aktywny Trening Słuchowy Neuroflow
Neuroflow AKTYWNY TRENING SŁUCHOWY ATS® – to pierwszy w Polsce interak-tywny trening wyższych funkcji słuchowych dla dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego. Program pozwala na dostosowanie terapii do potrzeb dziecka i możliwości rodziców – terapia może odbywać się w domu pacjenta pod kontrolą rodzica lub w gabinecie terapeuty. Jest jedną z nielicz-nych terapii zaburzeń przetwarzania słuchowego, opartą na najnowszych osiągnięciach naukowych z tej dziedziny. Twórcą metody jest dr Andrzej Senderski, jeden z prekursorów badań zaburzeń przetwarzania słuchowego w Polsce.
Tak opisuje trening słuchowy Neuroflow dr Andrzej Senderski:
„W mojej wieloletniej pracy z dziećmi zauważyłem, że nawet zdrowe dzieci często mają pro-blemy ze skupieniem się i dłuższym utrzymaniem uwagi na tym co słyszą – niestety wynika to po części z wyzwań i obciążeń, jakie stawia przed dzieckiem współczesny świat i jego szum informa-cyjny. To jak efektywnie mózg przetwarza bodźce słuchowe wpływa na łatwość przyswajania wie-dzy i komunikowania się. Nie ma innej drogi by osiągnąć mistrzowski poziom w danej dziedzinie, jak regularne ćwiczenia z coraz większym poziomem trudności, ale takim który motywuje, a nie de-prymuje. Tak właśnie działa nasz program ćwiczeń słuchowych.”
Dla kogo jest przeznaczony?
Aktywny trening słuchowy NEUROFLOW przeznaczony jest dla dzieci, które przy prawi-dłowym słuchu fizjologicznym (obwodowym) mają problemy ze słyszeniem. Podstawowe badania słuchu często nie wykrywają żadnych zaburzeń, a mimo to dzieci mają trudności z koncentracją uwagi słuchowej i rozumieniem tego co się do nich mówi, szczególnie w hałasie, czyli np. w grupie klasowej.
Przebieg terapii
Neuroflow Terapia ATS® jest aktywną formą treningu. Wymaga od dziecka skupienia uwa-gi, aby jak najlepiej odpowiadało na stawiane przed nim zadania. Stopień trudności zadań jest do-stosowywany do możliwości dziecka i zmienia się w sposób adaptacyjny, co oznacza, że gdy dziecko odpowiada prawidłowo, system utrudnia mu zadanie, a gdy odpowiada nieprawidłowo – ułatwia. Sesje treningowe odbywają się 3 razy w tygodniu, przy czym każda z nich trwa ok. 30 min w domu pacjenta, 40 min w placówce. Cała trzyetapowa terapia trwa około 6 miesięcy.
Wymagania techniczne do prowadzenia terapii w domu
Do rozpoczęcia terapii słuchowej Neuroflow w domu potrzebny jest podstawowy sprzęt komputerowy: komputer stacjonarny lub laptop, słuchawki stereofoniczne i dostęp do Internetu.
Efekty terapii Neuroflow
Aktywny trening słuchowy usprawnia wiele obszarów wyższych funkcji słuchowych. Przede wszystkim poprawia różnicowanie dźwięków mowy, naukę czytania i pisania, naukę języków ob-cych. Dodatkowo doskonali podzielność i utrzymanie uwagi na głosie nauczyciela w hałasie i szu-mie, a także gdy jednocześnie mówi kilka osób. Usprawnia i wydłuża pamięć słuchową, która jest niezwykle istotna podczas zajęć szkolnych. Ogółem trening Neuroflow jest terapią usprawniającą procesy komunikowania i uczenia się dziecka.